100 godzin z Xperią Z2 Tablet – moje pierwsze wrażenia

3095

100 godzin – nieco więcej niż 4 doby. Wystarczająco dużo, by można było się podzielić pierwszymi wrażeniami z użytkowania sprzętu. I wystarczająco dużo, by na wierzch zaczęły wychodzić pierwsze bardziej lub mniej poważne niedoróbki. Poprzednio zrobiłem taki wpis z okazji testów Samsunga Galaxy Note 3. Dzisiaj zajmiemy się flagowym tabletem Sony – Xperią Z2 Tablet. Przedstawię więc to, co rzuciło mi się w oczy najbardziej podczas tych około 100 godzin od otrzymania przesyłki z produktem japońskiego producenta.

Przede wszystkim – odchudzanie pełną parą. Nie mogę do tej pory uwierzyć, że to jest 10-calowy tablet. 440 gramów i 6,4 mm – nic to nikomu nie mówi. Ale po wzięciu do ręki to widać – ekstremalnie cienki i lekki tablet. Kilka razy już zdarzyło mi się sprawdzać, czy na pewno mam go w torbie. Lekkość czuje się podczas użytkowania. Wyginać ekranu nie próbowałem, ale wątpię, by to się dobrze skończyło 😉 Urządzenie jest naprawdę cienkie (oczywiście jeśli o budowę chodzi). Aż przypomniała mi się reklama iPada Air z ołówkiem. Tablet Sony jest jeszcze cieńszy.

Nie wiem czemu, ale mam dziwne wrażenie, że również wielkość tabletu różni się od innych 10-calowców (nie jest to prawdą, ale to przecież wrażenia z użytkowania; osobiste odczucia). Ramki obiegające ekran mogły by być jeszcze smuklejsze. Gdyby tam wsadzić 13-calowy ekran, może o lekko podwyższonej rozdzielczości…

Wodoodporności jeszcze nie testowałem. Co najwyżej częściowo, a ilość wody, jak widać na zdjęciach, była absolutnie kontrolowana. Pod żadną z uszczelek nic się nie dostało, tablet działa tak, jak działał wcześniej. Ale i tak nie mogę się doczekać, kiedy wrzucę go do którejś z wrocławskich fontann 😉

100godzin_1

Taka budowa wymusiła kilka rozwiązań. Przede wszystkim – głośniki muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jak na z założenia wodoodporny tablet, jakość dźwięku nie jest najgorsza. Miałem już w rękach kilka niewodoodpornych tabletów, grających dużo gorzej. Tylko ich lokalizacja… nie wiem, kto odpowiadał za zaprojektowanie tego, ale skopał swoje zadanie po całości. Podczas trzymania tabletu w “naturalnym” położeniu skutecznie zakrywamy wyloty głośników dłońmi.

Ale za to po podłączeniu słuchawek to już cud, miód i orzechy. W moim prywatnym rankingu ląduje w okolicach pierwszej trójki, a tylko jeden sprzęt zauroczył mnie totalnie. I nie jest to tablet od Sony.

100godzin_2

Ekran? Póki korzysta się z tego w pomieszczeniu – jest naprawdę świetnie. Rozdzielczość Full HD jest zdecydowanie wystarczająca na taką przekątną, elementy są ostre, a kolory nasycone, będąc zarazem naturalnymi. Całkiem spora jasność ekranu i nie najgorszy kontrast… mógłbym wymieniać i wymieniać. Tylko po wyjściu nawet na niekoniecznie ostre słońce (zdjęcia do wpisu robiłem dzisiaj koło 18, oczekując na nadchodzącą ulew) pokazują się odblaski i nawet to, co w pomieszczeniach wystarczało, na zewnątrz wydaje się wartością o przynajmniej połowę zbyt małą.

100godzin_3

Szybkość. Niby się o nią przy Snapdragonie 800 nie powinno martwić, ale poszedłem tropem osób, które szukają lagów tam, gdzie ich nie ma. W sumie poszedłbym, gdybym zmyślał – ale Xperii brakuje troszkę do perfekcji. Niewiele, ale zawsze. Z rzadka (naprawdę jednostkowe sytuacje) tablet troszkę dłużej mielił żądania wylogowania z Instagrama czy Facebooka. Można więc coś poprawić – ale poza tym jest naprawdę dobrze.

Oczywiście nie czyściłem specjalnie pamięci. Ktoś się teraz w to bawi? Przy 2-3 GB RAMu? Benchmarków tradycyjnie robić nie zamierzam, bo to nikomu do szczęścia niepotrzebne.

100godzin_4

W sumie to wiem całkiem sporo. Ale nie wszystkim się podzielę. Przynajmniej na razie.

Chociaż cały czas czekam na normalną pogodę do zdjęć testowych, podobnie z jakością połączeń – wykonałem ich po prostu za mało. Nie sprawdziłem też, póki co, obsługi plików filmowych.

Możecie jednak być pewni, że te kwestię sprawdzę i w pełnej recenzji (niezbyt długiej, byście się zbytnio nie zmęczyli czytaniem 😉 ) podstawowe kwestie, ważne w codziennym użytkowaniu, opiszę. W przeciwieństwie do nikomu niepotrzebnych ciekawostek.

0
· · · · · ·

Bloger. Nawet nie próbuje być obiektywny. Trzyma kciuki za Windows Phone, choć powoli traci nadzieję na sukces produktu MS. Lubi dobrą muzykę i dobrą jakość dźwięku. Kibic Dallas Mavericks, Boston Celtics, San Antonio Spurs i Golden State Warriors.

Komentarze

  • Wart swojej ceny?

    Jerry 2 lipca 2014 10:39
  • Mam wątpliwości.
    Niby sprzęt jest całkiem kompletny, ale w dalszym ciągu drogi.

    Rozsądną alternatywą jest może nie tak cienki i nie wodoodporny (ale i tak wszelką elektronikę trzyma się z dala od wody), ale równie wydajny i również nieźle wykonany Tab Pro 10.1. I jest sporo tańszy oraz ma pojemniejszą baterię. Nie mówiąc już o Tab S 10.5 z AMOLEDem, choć cena ciut wyższa jest.

    Jakub Stypułkowski 2 lipca 2014 14:42