64-bitowy, dwurdzeniowy procesor od Nvidii deklasuje rywali

1696

W benchmarkach pobiła wszystkie procesory, nawet najmocniejsze jednostki od Snapdragona. 

Podczas targów CES 2013 w Las Vegas, Nvidia zapowiedziała że koncentrują się teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej nad mobilną technologią. Oznacza to, że przykładają dużo uwagi nowej jednostce dla urządzeń mobilnych, czyli Tegrze K1. Maksymalne taktowanie jednego rdzenia to 3 GHz (w wersji 2-rdzeniowej). Trzeba przyznać, że Nvidia pokazała pazur w benchmarkach wręcz deklasując rywali:

sdWyniki są naprawdę imponujące, tylko jest jeden mały problem. Mianowicie, nowa 64-bitowa Tegra K1 jest tu zestawiona ze “starymi” 32-bitowymi procesorami. Qualcomm  już zapowiedział nowe, 64-bitowe Snapdragony, a jego najmocniejsza wersja posiadać będzie najnowszy układ graficzny Adreno, oraz 8 rdzeni. Po samym pokazie i zapowiedziach, spodziewałem się jednak czegoś więcej po nowej Tegrze, chociaż zobaczymy jak wypadną w porównaniu do niej nowe Snapdragony.

ada Jednak Nvidia pokazała nam dobitnie, że to nie ilość rdzeni odpowiada za wydajność procesora, tylko taktowanie poszczególnych rdzeni. Im więcej rdzeni, tym więcej zadań na raz może wykonać procesor, ale skupiając się na jednej aplikacji może być wydajniejszy ten który ma mniej rdzeni.

sadasd

I w ten właśnie sposób, 2-rdzeniowa Tegra K1 rzuciła na kolana najmocniejszego Snapdragona 805, który jest naprawdę bardzo wydajny. Warto wspomnieć, że układ graficzny nowej Tegry  posiada 192 rdzeni, a całość ma być wydajniejsza od Xbox’a 360 i PS3. Musimy oczywiście wziąć pod uwagę, że benchmarki należy traktować z przymrużeniem oka, a prawdziwą wydajność można zweryfikować dopiero w praktyce.

0
· · · · ·

Comments are closed.