Aplikacje z Androida zawitają na Windows Phone?

Windows Phone, jak zresztą każdy debiutujący na rynku system operacyjny dla smartfonów, zmagał się z typowymi problemem wieku młodzieńczego. Długo oferta aplikacji rozwiązania Microsoftu i konkurencyjnych systemów dzieliła praktycznie przepaść. Teraz jest już dużo lepiej niż na samym początku, ale w dalszym ciągu spora część oferty aplikacji nie ma swoich odpowiedników dla WP. Może się to zmienić – Microsoft rozważa wprowadzenie funkcjonalności umożliwiającej uruchomienie programów z Androida na Windows Phone.

Takich informacji udzieliły portalowi The Verge źródła związane z firmą Microsoft. Rozmowy i plany są co prawda w bardzo wczesnym stadium, lecz mają one miejsce. Ruch ten jest dosyć kontrowersyjny (w końcu chodzi w pewien sposób o wsparcie konkurenta), ale firma z Redmond widocznie ma powody, by go rozważać.

Jak słusznie zauważa The Verge, Android jest wszędzie, rozwija się niezwykle dynamicznie i dogonienie rywala przez Microsoft może być bardzo trudne. I to prawda – choć system Microsoftu jest coraz popularniejszy, a aplikacja przybywa, to tempo rozwoju jest zdecydowanie zbyt małe, by myśleć o jakimkolwiek konkurowaniu z Androidem. Windows Phone dopiero próbuje się rozpędzać, podczas gdy lokomotywa z napisem “Android” mknie już z ogromną szybkością. Microsoft może więc rozważać radykalne ruchy. No cóż – kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije.

 mslogo

Microsoft chce jednak zredukować ryzyko do minimum. Informatorzy donoszą, iż Microsoft chce pełnić jedynie rolę pośrednika, a także kontrolować sklep, w którym dystrybuowane będą aplikacje z Androida dostępne dla Windows Phone. Na tym ingerencja firmy ma się kończyć. By tak się stało, Microsoft powinien nawiązać współpracę z firmą, która umożliwi opracowanie technologii pozwalającej na uruchamianie androidowych aplikacji w systemie Microsoftu. Mówi się o dwóch firmach – Intelu oraz BlueStacks. Microsoft nie planuje też udostępniania usług Google?

Pojawia się jednak parę pytań. Czy to nie wzmocni konkurencji? Czy to się uda? Mam pewne wątpliwości. BlackBerry Z10 oraz inne modele pracujące pod kontrolą BB OS 10 też mają funkcję, która pozwala uruchamiać aplikacje dla Androida. System, choć słabo się rozwijający, już miał dzięki temu solidną aplikację na start, choć była to (i w wypadku MS będzie to najprawdopodobniej tak samo) wirtualizacja. Wszystko w porządku, tylko to nie sprawiło, że modele BlackBerry się zaczęły dobrze sprzedawać. Kondycja RIM Blackberry nie poprawiła się diametralnie, zyski nie wystrzeliły w górę i nie okazało się to tak szumnie zapowiadaną rewolucją. Co prawda Microsoft jest firmą dużo bardziej rozwiniętą, dysponującą dużo lepszą bazą technologiczną, lecz samo to również nie musi być gwarancją sukcesu. Na razie rozmowy, jak już napisałem, są w bardzo wczesnym stadium. Sukces tego ruchu będzie bardziej zależał od pozostałych działań Microsoftu – stawianie wszystkiego na jedną kartę nie musi przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego też więcej światła na tą sprawę rzucą dalsze informacje, o których – jeśli się pojawią – z pewnością napiszemy.

źr: The Verge

0