Apple: wyniki finansowe i zainteresowanie płatnościami mobilnymi

Niedawno w newsie mówiącym o oczekiwanych wynikach finansowych koncernu z Kalifornii pisaliśmy, że Apple może być zainteresowane wdrożeniem własnego systemu płatności mobilnych. Dzisiaj prezentujemy oficjalne wyniki finansowe Apple’a w ostatnim kwartale 2013 roku oraz mówimy o planach amerykańskiej firmy co do wprowadzenia własnego systemu płatności.

Apple, ogłaszając oficjalnie swoje wyniki finansowe, podało, iż sprzedaż iPhone’ów w czwartym kwartale kalendarzowym 2013 roku sprzedano 51 milionów sztuk smartfonów. Analitycy z Wall Street spodziewali się ilości 53-55 milionów egzemplarzy, co spotkało się z negatywną reakcją inwestorów na nowojorskiej giełdzie.

Sprzedaż wyniosła 57,6 miliarda dolarów, a zyski wyniosły 13,1 miliarda dolarów. Marża z kolei spadła z 38,6% do 37,9%. Firma też przewiduje, że sprzedaż wyniesie 42-44 miliardy dolarów w następnym kwartale – analitycy spodziewają się 46 miliardów dolarów z racji umowy zawartej z China Mobile, które sprzedaje iPhone’y po raz pierwszy. Oprócz tego Apple sprzedało 26 milionów iPadów (wzrost z 22,9 milionów w Q4 2012). Peter Oppenheimer, dyrektor finansowy Apple’a powiedział, iż firma odnotowała wzrost na rynkach takich jak Rosja, Chiny, Ameryka Łacińska.

apstore

Apple jest też zainteresowane wdrożeniem własnego systemu płatności. Na ten temat wypowiedział się szef Apple’a, Tim Cook. Powiedział on, że Apple jest zainteresowane takim systemem i że był to jeden z powodów, dla których umieszczono skaner odcisków palców w iPhone 5S. Stwierdził też, że taka platforma może być szansą dla kalifornijskiego koncernu, czemu sprzyja rosnąca liczba i struktura wiekowa użytkowników.

Kolejnym argumentem za tym krokiem jest też ujednolicenie systemu dystrybucji treści Apple’a. Wreszcie sklep z aplikacjami i treściami multimedialnymi byłby połączony z autorskim systemem płatności – który też by pozwolił firmie z Cupertino zwiększyć swoje zyski.

źr: Apple, TechRadar.com, WSJ.com

0