Flash #1

Startujemy z nowym cyklem na blogu. Flash, bo tak wpisy z tej serii będą tytułowane, będzie się ukazywać co tydzień w okolicach weekendu. Będą w nim prezentowane starannie dobrane, najważniejsze z punktu widzenia polskiego użytkownika wiadomości ze świata smartfonów i tabletów. Znajdą się tu też informacje, których nie publikowaliśmy na blogu w ciągu tygodnia. Informacje zawarte w tym cyklu będą podawane w krótkiej, łatwej do przyswojenia formie. Zapraszamy więc do przeczytania pierwszego wydania Flasha.


“Czarna edycja” Galaxy S4 i S4 Mini dostępna na niektórych rynkach

Szerzej pisaliśmy o niej w tej wiadomości. Są to smartfony Galaxy S4 i S4 mini z pokrywą baterii pokrytą imitacją skóry (skajem, ekoskórą, skórą ekologiczną – w każdym razie jest to tworzywo sztuczne). Rozwiązanie to zastosowano poprzednio w Galaxy Note 3 i bardzo spodobało się ono użytkownikom, dlatego trafiło ono do S4 i S4 mini. Poza tym zmiany są kosmetyczne: nowe tapety oraz kilka nowych dzwonków dostępnych jedynie w wersji Black Edition, a także akcesoria i pudełko przemalowane na kolor czarny. Smartfony te powinny być (nie jest to potwierdzone) dostępne w Polsce od lutego.

gsmarena_001

Sony aktualizuje (lub nie) swoje smartfony

Sony opublikował informacje dotyczące aktualizacji swoich smartfonów, zarówno tych starszych, jak i tych najnowszych. Polityka uaktualnień dla smartfonów Sony wygląda następująco:

 • Wsparcie kończące się na wersji 4.0 Ice Cream Sandwich: XPERIA U, XPERIA tipo, XPERIA tipo dual, XPERIA sola, XPERIA miro, XPERIA arc S.
 • Wsparcie kończące się na wersji 4.1 Jelly Bean: XPERIA SL, XPERIA ion, XPERIA acro S, XPERIA J, XPERIA go, XPERIA S, XPERIA P.
 • Możliwa aktualizacja do 4.4 KitKat (rozważane przez producenta): XPERIA T, XPERIA TX, XPERIA V.
 • Pewna aktualizacja do 4.4 KitKatXPERIA Z, XPERIA ZL, XPERIA ZR, XPERIA Tablet Z, XPERIA Z1, XPERIA Z Ultra.

sonyandroid

Huawei Y530 – nowy smartfon w Europie już od marca

Huawei zaprezentował nowy smartfon – Huawei Y530. Będzie on pracował pod kontrolą Androida 4.3. W środku znajdzie się też autorski interfejs chińskiego producenta – Emotion UI. Smartfon ten jest przeznaczony dla młodych odbiorców (przynajmniej tak deklaruje producent). Będzie on dostępny w czterech odmianach kolorystycznych: czarnej z szarymi, czerwonymi lub żółtymi elementami oraz białej z szarymi wstawkami. Jego specyfikacja prezentuje się następująco:

 • Ekran: 4,5″ wyświetlacz TFT o rozdzielczości 480×854 pikseli
 • Łączność: HSDPA, Wi-Fi 802.11 b/g/n, BT 4.0
 • Foto-wideo: Aparat o rozdzielczości 5 Mpx z lampą LED (główny) i przednia kamerka VGA
 • RAM: 512 MB
 • Pamięć: 4 GB pamięci wewnętrznej, slot na karty microSD
 • Wymiary: 132,5 x 67 x 9,3 mm, 145 gramów masy
 • Bateria: 1750 mAh
 • Chipset: Snapdragon MSM8210 (z serii 200) – taki sam jak w Xperii E1 i E1 Dual
  • CPU: 2×1,2 GHz ARM Cortex-A7
  • GPU: Adreno 302

  y530

Smartfon ten ma być dostępny najpierw w Niemczech, w cenie 149 euro (w momencie pisania wpisu około 620 złotych).

Xperii Z1 Compact problemy z lampą błyskową

Użytkownicy najnowszego smartfonu Sony skarżą się na forach na problemy z, nomen omen, flashem. Podczas robienia zdjęć z użyciem lampy błyskowej widoczna jest większa lub mniejsza niebieska poświata. Dzieje się tak, ponieważ lampa LED oraz obiektyw aparatu są umieszczone pod tym samym szkłem. Niebieskie światło dostaje się więc w wyniku wady konstrukcyjnej do obiektywu, dając efekty takie jak te:

XperiaZ1flash

Problem ten pojawia się wyłącznie w zdjęciach w trybie automatycznym. Wynika z tego więc, że jest to wada zarówno konstrukcyjna, jak i oprogramowania. Japoński producent wie już o problemie – nie wiadomo jednak, kiedy nadejdzie rozwiązanie. Również na polskich forach są tematy odnośnie takiego problemu.

Autor Flappy Bird usuwa grę ze sklepów

Dzisiaj na naszym blogu w cyklu “Niedzielne granie” pojawiła się nasza recenzja gry Flappy Bird. Gra, która pojawiła się w maju 2013 roku w AppStore i pod koniec stycznia tego roku w Google Play, zyskała ogromną popularność oraz wielką rzeszę wielbicieli i krytyków. Jedni doceniali grywalność, drudzy wypominali słabą oprawę wizualną czy też trudność rozgrywki, ale mało kto przechodził wobec tej produkcji obojętnie.

fbird

Tym bardziej dziwi więc informacja o tym, że autor chce usunąć tą grę ze sklepów AppStore i Google Play. Deweloper Dong Nguyen napisał na swoim profilu na Twitterze, że usunie w najbliższych godzinach swoją grę ze sklepów. Przekazał też, że nie ma to nic wspólnego z problemami z prawem czy też sprzedaży gry innemu podmiotowi, a także że będzie dalej tworzył gry. Wcześniej na swoim profilu opublikował wiadomość mówiącą o tym, że “dziennikarze przecenili jego sukces”. Problemy z popularnością? Nie wiadomo. Gra została ściągnięta ponad 50 milionów razy (na oba systemy) i generowała dziennie 50 tysięcy dolarów zysków z samych reklam. Jeśli więc chcecie ściągnąć tą grę – śpieszcie się.

 

źr: Samsung, Sony, Huawei, The Verge, @dongatory

0