HTC Nexus 9? Prawdopodobnie tak!

Po premierze Nexusa 5 przyszła pora na kolejne odświeżenie gammy i od razu widać, że może być na prawdę ciekawie. Po pierwsze, HTC wraca do produkcji urządzeń z linii Nexus (Ostatni model HTC Nexus One), a po drugie prawdopodobnie w tablecie zostanie zamontowany ekran 8,9″, co w mojej ocenie jest najbardziej kompaktowym, a zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem jeśli mówimy o przekątnej ekranu. Jednak przejdźmy do szczegółów.

Z początku warto powiedzieć coś więcej o samym wyświetlaczu. Rozmiar przekątnej już znacie, ale co z rozdzielczością i proporcjami? Otóż wygląda to następująco, podziałka ekranu ma mieć 2048 x 1440 pikseli, co przełoży się na proporcje ekranu w skali 4:3. Widzicie podobieństwo z jakimiś innymi prestiżowymi tabletami? Tak, macie racje, dokładnie iPad’y (zarówno Air jak i Mini 2) ma niemalże identyczną rozdzielczość i proporcję. A co tutaj dużo mówić – iPady, zwłaszcza te najnowsze są niedoścignionym wzorem ergonomii i stylu dla wielu innych marek. Zatem jeśli HTC zbliży się pod względem wygody użytkowania do tabletu Apple przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny, to możemy mieć rynkowy hit i trzymam za to kciuki, już teraz!

gsmarena_002

Jak można zauważyć na podanej wyżej specyfikacji technicznej widnieje wiele szczegółów dotyczących urządzenia. Jego wymiary to 22,6 x 15,1 x 0,78 cm, zatem wydaje się być całkiem kompaktowo, zwłaszcza biorąc pod uwagę wagę urządzenia, która w cięższej wersji LTE wynosi jedyne 427 gramy. Tyle z zewnątrz, pora zajrzeć do środka. Sercem Nexusa 9 będzie układ Nvidia Tegra Logan (znana również jako K1) wykonany w 64 -bitowej architekturze. Dołączmy do tego 2 GB RAMU oraz 16 bądź 32 GB szybkiej pamięci wbudowanej i dostajemy urządzenie, które jeszcze przez parę następnych lat powinno bez problemu uruchamiać najnowsze gry i aplikacje. Nie wspomnę już o codziennej pracy, która (oczywiście jeśli tablet zostanie dobrze zoptymalizowany) będzie samą przyjemnością.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że w tytułowym urządzeniu mają zostać zamontowane dwa głośniki stereo znajdujące się z przodu obudowy i mam nadzieję, że będzie to coś w rodzaju BoomSound znanego z HTC One oraz One (M8) oraz 2 aparaty, przedni 3 Mpix oraz główny 8 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu. Zatem jeśli będziemy potrzebować pstryknąć szybką zdjęcie czegoś ciekawego to Nexus 9 powinien się w pełni do tego nadać.

gsmarena_001Zdjęcie powyżej przedstawia nieoficjalny render Nexusa 9.

Od strony oprogramowania nie powinno nic się zmienić względem innych urządzeń linii Nexus, zatem tablet najprawdopodobniej będzie pracował pod kontrolą najnowszego Androida jaki będzie w dzień premiery Nexusa 9.

Teraz przejdźmy do ceny, otóż oprócz czystego Androida i dobrej optymalizacji Nexusy mają jedne z najlepszych stosunków jakości do ceny na rynku. Jednak w tym przypadku jest ciut inaczej, ale to nie dlatego, że sam Nexus 9 jest drogi, tylko dlatego, że największa konkurencja oferuje identyczną cenę. Pierwsze ceny o jakich się słyszy to 399$ za wersję 16 GB, 449$-499$ za 32 GB oraz od 549$ do 699$ w zależności od pojemności za wersję LTE. Parę słów wcześniej wspomniałem o konkurencji i warto

to przybliżyć, ponieważ w cenie 399$ za 16 GB jest również oferowany iPad Mini z wyświetlaczem Retina (2ga generacja). Wiem, że iPad Mini ma o mniejszą przekątną ekranu o 1″ i nie jest tak zaawansowany technicznie jak opisywany model, ale kolejny Mini będzie dużo bardziej wydajny niż obecna generacja, a cena prawdopodobnie się nie zmieni. W moim odczuciu więcej klientów sięgnie po urządzenie z serii iPad, co może przełożyć się na słabe wyniki sprzedażowe Nexusa 9. Jednak nie ma co zanadto spekulować, w końcu czas pokaże…

Na koniec tego nieco plotkarskiego artykułu mogę stwierdzić, że ten tablet może być na prawdę ciekawym i wartym swojej ceny urządzeniem, ale nie mogę stwierdzić czy on w ogóle powstanie i czy po prostu nie są to zwykłe, wyssane z palca plotki. W każdym bądź razie, gdy tylko czegoś więcej się dowiemy, to od razu zostaniecie o tym poinformowani 😉

0