Nokia 225 – prosty i tani telefon, któremu warto się przyjrzeć

6435

W dzisiejszym świecie pogoń za coraz to większymi i wydajniejszymi smartfonami jest wszechobecna. Na szczęście pozostał jeden duży producent, który nie zaniedbuje produkcji “normalnych” telefonów. Mowa tu o Nokii i jej skłonnościach do tworzenia zwykłych, tanich i prostych modeli, o których nie słyszy się już tak często jak kilka lat temu. Najlepszym przykładem dla potwierdzenia poprzedniego zdania jest najnowszy model 225. Pewnie myślicie, że tytułowy model będzie czymś na rodzaj Nokii 100 bądź czegoś w tym rodzaju. Nic bardziej mylnego! Nokia 225 pomimo tego, że jest jak wcześniej napisałem zwykła, tania i prosta to może poszcczycić się wieloma cechami, które są w stanie przyciągnąć potencjalnych kupców. A skoro o klientach mowa to najważniejsza w tym wszystkim będzie cena, która oscyluje w granicach 40 Euro (ok.170 zł). Nieźle, prawda?

gsmarena_001Jak możecie zauważyć na zdjęciu powyżej model ten dostępny będzie w wielu wersjach kolorystycznych zatem dla każdego coś dobrego. Jednak warto zwrócić uwagę, że zdjęcia w żadnym wypadku nie oddają wielkości tego telefonu, otóż pomimo tego, że waży jedyne 100 g i ma niewiele ponad 10 mm szerokości to zamontowano w nim aż 2,8″ ekran o rozdzielczości QVGA (320 x 240).

Łatwo się domyślić, że żadnego wymyślnego systemu operacyjnego w tym telefonie nie ujrzymy, aczkolwiek fiński producent postarał się na tyle, że mam pre instalowane takie aplikacje jak: Nokia Express Browser, Facebook, Twitter i wyszukiwarkę Bing. O ile trzy ostatnie aplikacje są powszechnie znane, to ta pierwsza to po prostu przeglądarka dostosowana do tego telefonu. Ma zapewniać jak najszybsze działanie przy możlwie najniższym zużyciu transferu. Ciekawe jak to będzie w praktyce, ale w moich oczach plus dla Nokii.

Czy to koniec dobrodziejstw w 225? Kategorycznie mówię NIE! Pamięć tytułowego modelu będzie można rozszerzyć aż do 32 GB za pomocą kart microSD, a zdjęcia będziemy mogli wykonać aparatem o rozdzielczości 2 Mpix. Możemy być pewni, iż jakość nie zaskoczy, aczkolwiek sama obecność aparatu jest w tej cenie miłym zaskoczeniem. Warto jeszcze zwrócić uwagę na łączność. Znajdziemy tu Bluetooth w wersji 3.0 oraz moduł SLAM (Wymiana plików między urządzeniami z tym modułem na identycznej zasadzie jak NFC). Skoro już jesteśmy przy łączności to warto dodać też coś o złączach. Nokia 225 została wyposażona w port microUSB oraz wejście słuchawkowe jack 3.5 mm.

Ostatnim, bardzo pozytywnym aspektem na tle dzisiejszych smartfonów jest bateria. Producent twierdzi, że ogniwo o pojemności 1200 mAh wytrzyma 36 dni czuwania, 49 godzin ciągłego odtwarzania muzyki oraz 21 godzin rozmów.

Poniżej znajdziecie oficjalny spot promujący model:

Telefon trafi do sprzedaży na wybrane rynki (w tym prawdopodobnie polski) w przeciągu 3 miesięcy. Podsumowując, w mojej ocenie może to być model, który w jakimś stopniu powiększy wyniki sprzedażowe Nokii. Swoją drogą, za te pieniądze sam bym się na ten telefon skusił. W dodatku Nokia 225 ma być oferowana również w wersji DualSim, która będzie o około 15 Euro droższa.

3
· · · ·

Komentarze

  • Ciekawy telefon. Zdecydowanie bardziej go wolę niż te wszystkie smartfony…

    Alco 9 kwietnia 2014 23:16