Nokia Cyan – jak długo trwa wsparcie dla Lumii?

Aktualizacje to gorący temat. Zawsze. Zawsze pojawiają się głosy narzekania, że dany model nie dostał nowej wersji systemu. Nawet gdy takowej jeszcze nie ma, użytkownicy smartfonów (również tych, których aktualizacja nie dotyczy 😉 ) siedzą jak na szpilkach. I to niezależnie, jaki to jest system i w jakim tempie się rozwija/pojawiają się uaktualnienia (tempo wprost proporcjonalne). Długo oczekiwany WP8.1 nadchodzi dla kilkunastu modeli Lumii, wraz z poprawkami od Nokii. Co wnoszą i kto ją dostanie?

Byłbym idiotą, gdybym powiedział, że ta aktualizacja nic nie wnosi. Wręcz przeciwnie – update do WP8.1 dla smartfonów Lumia (inne praktycznie na rynku się nie liczą – to 94% wszystkich smartfonów z WP8) to aktualizacja, która daje urządzeniom z systemem MS nowe możliwości i wreszcie znoszą najpoważniejsze ograniczenia/dodają funkcje których brakowało. Nazywajcie sobie to jak chcecie… Na przykład są to: klawiatura w stylu Swype, centrum powiadomień i możliwość instalacji aplikacji na karcie. Jeśli macie smartfon z WP8 – sami wiecie, że wam się to przyda, więc nie czekajcie.

Jest to aktualizacja oficjalna. WP8.1 niby można pobrać w wersji deweloperskiej, ale to już na własne ryzyko. Poprawkę dostaną (w Polsce):

  • Lumia 520
  • Lumia 620
  • Lumia 625
  • Lumia 720
  • Lumia 820
  • Lumia 920
  • Lumia 925
  • Lumia 1020
  • Lumia 1320
  • Lumia 1520

W wypadku niektórych z tych urządzeń nowa wersja systemu jest dopiero w fazie testów. Ale warto czekać. Obejmuje ona zarówno wersje sklepowe, jak i operatorskie.

nokiacyan_1

Każdy z wymienionych modeli już z pudełka jest wyposażony w Windows Phone 8. Najstarsze z nich – 820 i 920 – pojawiły się na rynku pod koniec 2012 roku. To już ponad 1,5 roku i te modele dostaną aktualizację do Cyana – szacunek dla Microsoftu i Nokii. Podobnie też za to, że poprawki dostanie 520-tka, będąca modelem budżetowym. I przy okazji najpopularniejszym, ale to już temat na osobną dyskusję.

Wydaje mi się jednak, że to chyba ostatnia aktualizacja, którą dostaną modele ze starszej generacji (5,6,7,8,9-20). Może ewentualnie jakaś skromna paczka od Nokii i na tym się skończy. W sumie to i tak długo, ale wątpię, by Microsoft wyróżnił się z grona pozostałych producentów. Tak było z chociażby flagową niegdyś 900-tką, która aktualizacji do WP8 się nie doczekała. I wcale się nie dziwię, bo trzeba jakoś zachęcić konsumentów, by wymieniali co jakiś czas sprzęt.

Ale mam też wrażenie, że długi czas wsparcia jest spowodowany niczym innym, tylko długim okresem oczekiwania na kolejną wersję systemu. W przeciwieństwie do wszystkowiedzących komentatorów na blogach technologicznych nie wiem, czy będzie to WP8.2, czy WP8.5, czy WP9. Przypuszczam, że poza flagowymi obecnie modelami ta wersja będzie tylko w premierowych urządzeniach.

nokiacyan2

Update do WP8.1 jest dla posiadaczy smartfonów z WP8 wydarzeniem, na które warto było czekać. Ale obawiam się, że to ostatnia aktualizacja – choć akurat ta jest naprawdę kompletna.

Chyba, że należycie do tych, którzy muszą mieć najnowsze oprogramowanie. Choć nie wiedzą, co ono naprawdę wnosi.

0