Pierwszy tablet z Firefox OS coraz bliżej – czy to się może udać?

W Polsce system Firefox OS na smartfony nie jest jeszcze szczególnie rozpowszechniony. Posiada go jeden model (Alcatel One Touch Fire) oferowany w jednej sieci komórkowej (T-Mobile), który zresztą nie jest ogromnym hitem sprzedażowym. Jednak Mozilla nie próżnuje – po smartfonach z Firefox OS przyszedł czas na pierwszy tablet z tym systemem.

Na blogu Asy Dotzlera, dyrektora produktu dla przeglądarki internetowej Mozilla Firefox, aktywnie uczestniczącego w rozwoju Firefox OS pojawiła się dzisiaj specyfikacja i zdjęcie tabletu z systemem Mozilli. Będzie to nic innego, jak tablet InFocus New Tab F1 (WiFi) z wgranym systemem Firefox OS. Jego kompletna specyfikacja wygląda następująco:

  • CPU: Allwinner A31 (ARM Cortex A7) 4×1,0 GHz
  • Wymiary: 266x170x9,7 [mm]
  • GPU: PowerVR SGX544MP2
  • RAM: 2 GB DDR3
  • Pamięć: 16 GB
  • Ekran: 10,1″ IPS, pojemnościowy, multi-touch, 1280×800 pikseli
  • Aparat: 5 MPx (główna kamera), 2 MPx (przednia kamera)
  • WiFi: 802.11b/g/n
  • Inne: GPS, BT, żyroskop, slot kart microSD, porty microUSB i minijack
  • Bateria: 7,000 mAh

 fwymiarNa chińskim rynku produkt InFocusa wyceniono podczas premiery na około 600 złotych, więc tablet z systemem Mozilli z pewnością będzie droższy – pytanie tylko, o ile. Oprócz tego Asa zamieścił zdjęcie tabletu już pracującego pod kontrolą Firefox OS.

ftab

Czy to się może udać?

Moim zdaniem będzie o to bardzo ciężko. Przede wszystkim: Firefox OS w dalszym ciągu jest rozwiązaniem niszowym, które nie oferuje ani tyle oprogramowania, ani tyle funkcjonalności, co główny konkurent – Android. OK, może Firefox jest bardzo silną marką, ale póki co ten system nie oferuje nic, co mogło by odwieść konsumentów od kupna tabletu z Androidem na rzecz produktu z systemem Mozilli. To co prawda normalne, jeśli dany system operacyjny wchodzi na rynek, ale niestety – takie są fakty. Dla Mozilli nie oznaczają one nic dobrego. Jestem wręcz pewien, że gdyby ten tablet był sprzedawany w Polsce (i w innych krajach) w obu wersjach, to relatywnie mało osób skusiłoby się na wersję z Firefox OS.

Zwłaszcza w kontekście ceny, za którą ten tablet ma być sprzedawany. Wersja z Androidem kosztowała w Chinach podczas premiery 600 zł. W Polsce będzie to więcej. Załóżmy jednak, że różnica jest niewielka. Tablet za 650-700 zł z Firefox OS? Praktycznie każda osoba szukająca tabletu w tym przedziale cenowym skłoniłaby się ku alternatywom z Androidem.

Także specyfikacja sprzętowa nie jest poważnym atutem, choć w zakładanej kwocie cenowej pojemna bateria i 2 GB RAMu budzą szacunek. Nawet kompletna specyfikacja sprzętowa sukcesu nie gwarantuje – a tutaj zastosowany procesor i układ graficzny budzą obawy co do działania tabletu. Podobnie jak w wypadku Windows Phone – zacząłbym od rozwoju systemu i aplikacji mobilnych, a dopiero później skupiłbym się na ekspansji na rynku za pomocą coraz to nowych urządzeń.

źr: asadotzler.com

0