Samsunga pomieszanie z poplątaniem

Mówisz Samsung, myślisz: Galaxy S. Ewentualnie myślisz: Galaxy Ace czy inny “bazowy” smartfon w wielu odmianach, które nie różnią się zbytnio od siebie. Ten sam smartfon w różnych wersjach to chyba znak rozpoznawczy tego producenta. Ostatni flagowiec Samsunga – Galaxy S4 – również występował w dwóch wariantach. Z S5 sytuacja zapowiada się zdecydowanie bardziej interesująco.

Poprzednio Maciek pisał, że Samsung Galaxy S5 może doczekać się drugiej wersji. W tym wpisie zamieszczone jest główne źródło informacji na ten temat – udzielił jej sam koreański producent, zamieszczając na swoim oficjalnym blogu infografikę, na której jasno widać, że S5 będzie występował w dwóch wersjach różniących się procesorem i chipsetem.

Teraz na stronie GFXBench.com pojawiły się dane techniczne urządzenia Samsunga o nazwie kodowej SM-G900H. Względem zaprezentowanej na targach w Barcelonie wersji dodano tylko jedną literkę. Urządzenie zawiera jednak chipset Samsunga o nazwie Exynos. Zawiera on ośmiordzeniowy CPU (połączone dwie czterordzeniowe jednostki) i układ GPU Mali. Chipset Exynos gości w smartfonach Galaxy S już od modelu pierwszej generacji. Kolejną różnicą jest też przekątna ekranu – wersja z Exynosem ma mieć wyświetlacz o 0,1″ większy od modelu opartym na chipsecie Qualcomma, również o rozdzielczości Full HD.

galaxys5exynos

Skoro Samsung z własnej woli zamieszcza na infografikach informacje sugerujące taki obrót sprawy, to coś jest na rzeczy. Informacje pochodzą z pewnego źródła i niedługo pewnie zobaczymy smartfon Samsunga z chipsetem Exynos – jednak najprawdopodobniej na naszym rynku. Jednak na tym plany Samsunga podobno się nie kończą.

Luksus w krainie plastiku

Kiedyś na blogu zamieściłem wpis, w którym prezentowałem informacje, do których dotarły koreańskie media. Donosiły one, iż Samsung zaczął masową produkcję wyświetlaczy o rozdzielczości 2K. Jak widać – Samsung Galaxy S5 ma niezależnie od zaprezentowanej wersji ekran Full HD. Ale jest jeszcze coś, co u Samsunga będzie absolutną nowością.

galaxyf

zdjęcie za GSMArena.com

Chodzi o linię smartfonów premium, wykonaną ze szlachetnych materiałów. Szerzej pisałem o tym w tym wpisie. Szczególnie interesujące są te zdania:

Samsung zlecił też wykonanie metalowych korpusów tajwańskiemu podwykonawcy Catcher dla „flagowego smartfonu Samsunga”. Firma z Tajwanu znana jest też z produkcji obudów dla iPada Mini, MacBook’ów Air czy też HTC One.

Wy też widzicie, jak wszystko układa się w jedną całość? Linia premium, wyróżniająca się od “zwykłych” smartfonów, z obudowami z metalu i innymi cechami, których nie uświadczymy w normalnej wersji Galaxy S5. Jedną z nich może być właśnie ekran o rozdzielczości 2K.

I znowu odgrzewany kotlet

Z jednej strony cieszy fakt, że Samsung stawia na materiały najwyższej jakości. Z drugiej strony mam pewne obawy. Ile to będzie kosztować? To, co u Sony czy HTC, jest standardem, u Samsunga jest linią premium, za którą trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Choć fakt – umieszczanie ekranu o takiej rozdzielczości jest bardziej podyktowane faktem “zdystansowania” konkurencji i chęcią pochwalenia się cyferkami na slajdach i plakatach reklamowych, niż realnymi potrzebami użytkownika. No ale segment premium musi się czymś wyróżniać. Samsung może od Apple’a skopiować kolejne pomysły na smartfon. Wśród nich metalowo-szklaną obudowę i wysoką cenę.

A dwie wersje Galaxy S5? Czy to wnosi coś korzystnego dla użytkownika? Cóż – dwie edycje Galaxy S4 nie różniły się od siebie zbytnio wydajnością. Dodatkowo wersja z chipsetem Exynos była niedostępna na polskim rynku. I bardzo możliwe, że tak też się stanie i w tym wypadku. A nawet jeśli obie wersje będą dostępne, nie oznaczają one jakichś wielkich zmian. Po prostu jest to podyktowane chęcią uniezależnienia się od Qualcomma, jeśli ilość zamówień będzie zbyt duża. I tyle. Modyfikując przepis, zmieniamy jeden składnik na podobny… i oto przepis Samsunga na pyszne danie.

0