Smartwatch od Apple – kilka nowych informacji

Inteligentne zegarki dopiero zaczynają podbijać rynek i coraz więcej producentów decyduje się na prezentację własnego smartwatcha. Na tym rynku królują Samsung i Sony ze swoimi urządzeniami. Do tego grona chce dołączyć Apple. Zapowiadany iWatch wzbudza więc ogromne zainteresowanie w świecie technologicznym. Co robi Apple w ramach prac nad iWatchem?

Apple między innymi testuje różne rozwiązania związane z designem urządzenia. W wypadku smartwatcha można poeksperymentować z wyglądem urządzenia, a także z rodzajem baterii i ekranu. Wiele konceptów przedstawiających zegarek od Apple zakładało, że będzie miał on zaokrąglony ekran, np. taki:

iwatchconcept

Jak podaje jednak dziennik The Korea Herald, powołujący się na osoby związane z firmą z Kalifornii, zakrzywiony ekran nie zdobył zaufania włodarzy Apple. Podczas testów prototypów uznano, iż jest on niewygodny i mało uniwersalny z racji różnych grubości rąk u ludzi. Dodatkowo zakrzywianie 2-calowej powierzchni nie miało sensu, jak stwierdzili rozmówcy koreańskiego dziennika.

Te same osoby przekazały też dziennikowi, że baterie do zegarka Apple będą wykonane przez Samsunga i LG. Również nie będą one zginane, lecz w tradycyjnym kształcie. Bardzo jednak możliwe, że Apple wykorzysta korzystające z nowej technologii baterii LG. Ogniwa te znajdują się w Moto X oraz w LG G2. Mają one warstwowo rozmieszczone nośniki energii. Zasadę ich działania prezentowano podczas konferencji, na której LG zaprezentowało G2. Apple bierze też pod uwagę trzecią firmę – Tianjin Lishen Battery.

g2bat

Kolejnymi ważnymi z punktu widzenia użytkowników zegarka od Apple doniesieniami są informacje o zatrudnieniu przez kalifornijską firmę dra Roya J.E.M Raymanna. Któż to taki? Jest to naukowiec, który pracował nad zaburzeniami snu i współpracował przy produkcji różnych urządzeń badających sen. Bardzo więc możliwe, że iWatch, w którym mogą się znaleźć aplikacje monitorujące stan zdrowia użytkownika, będzie też posiadał aplikacje i czujniki, które będą badały zaburzenia snu. Dodatkowo firma zapowiedziała, że iOS 8 ma zawierać więcej “prozdrowotnych” aplikacji. Raymann pracował wcześniej z firmą Phillips nad miniaturowymi sensorami służącymi do śledzenia cyklu snu.

Man-Sleeping

Zegarek od Apple jeszcze nie został wyprodukowany, nie widzieliśmy nawet niebędącego renderem zdjęcia urządzenia, a już pojawiają się pierwsze przewidywania co do wyników sprzedażowych zapowiadanego produktu Apple. Analityk z firmy Morgan Stanley, Katy Huberty, która wcześniej szacowała, iż iPhone może sprzedać się w ilości 53-55 milionów egzemplarzy w Q4 2013, podjęła się wstępnego oszacowania wyników sprzedaży (wyniki różniły się nieco).

Według niej, Apple może sprzedać zegarki o łącznej wartości 17,5 miliarda dolarów w pierwsze 12 miesięcy. Najnowszy produkt Apple’a może kosztować 299 dolarów – czyli tyle, co Galaxy Gear w momencie premiery – lub więcej. Oznacza to, iż iWatch sprzeda się w pierwszym roku nawet w 58 milionach egzemplarzy.

Chwila, coś tu nie gra…

Subiektywnie ta ostatnia wartość wydaje mi się przesadzona, nawet bardzo. 58 milionów sztuk? Smartwatch jest, jakby nie patrzeć, uzupełnieniem smartfonu/tabletu, wymagającym w dodatku posiadania smartfonu Apple’a. Wyobrażacie sobie, żeby iWatch synchronizował się z produktami konkurencji? Ja też nie. W dodatku rynek inteligentnych zegarków się dopiero rozwija. Tak, każdy iSprzęt wzbudza pożądanie, ale uważam, iż nie będzie to spektakularny sukces sprzedażowy. Na katastrofę się nie zapowiada, ale analizy Katy Huberty wydają mi się, jak już wspomniałem, nieco zbyt optymistyczne.

źr: The Korea Herald, CNET, 9To5Mac, wł

0