Sony rozważa wprowadzenie smartfonów z Windows Phone

Na rynku urządzeń mobilnych wszelkiego rodzaju niepodzielnie króluje Android z iOSem i mimo wszystko nie zanosi się w najbliższych latach na zmianę tego układu sił. Kolejni producenci jakiś czas temu wycofali się z produkcji smartfonów z alternatywnymi systemami, chociażby z Windows Phone, który jest obecnie trzecim graczem na światowym rynku. Dlatego dosyć zaskakująca może wydawać się informacja, że Sony rozważa produkcję smartfonów z Windows Phone.

Taką informację podaje portal TheInformation.com, opierając się na źródłach związanych z firmą i osobach uczestniczących w rozmowach na ten temat. Kolejne smartfony z systemem Microsoftu może też wyprodukować ZTE. Jednak chińska firma ma w swoim portfolio kilka urządzeń z Windows Phone, a dla japońskiego giganta znanego ze smartfonów XPERIA będą to pierwsze modele z tym systemem (nie licząc prototypów). Wcześniej Sony produkowało telefony z Windows Mobile, lecz od czasu premiery Windows Phone Sony nie współpracowało z Microsoftem.

Interesujące są kolejne szczegóły dotyczące planów koncernu Sony. Nieoficjalne informacje mówią o premierze w połowie 2014 roku jako część linii Vaio, którą są sygnowane komputery z Windowsem w różnych wersjach.

Sony_Ericsson_Windows_Phone_7_Prototype

(zdjęcie za Engadget.com, przedstawia prototyp smartfonu Sony Ericsson z Windows Phone 7)

Do tej pory poza Nokią żaden liczący się producent nie miał w swoim asortymencie wielu urządzeń z Windows Phone. Huawei i Samsung traktowały (i do tej pory traktują) smartfony z WP jako marginalne uzupełnienie oferty. Plotki o włączeniu się Sony do grona producentów telefonów z WP mają o tyle poważne uzasadnienie, że Microsoft po przejęciu działu mobilnego Nokii szuka producentów, którzy sprawią, że sprzedaż urządzeń z WP wzrośnie.

Subiektywnie pisząc

Kto wygra na takim układzie? Bardziej mimo wszystko Microsoft, bo to jemu zależy na porozumieniu z Sony. Smartfony z Windows Phone sprzedają się co prawda coraz lepiej, ale tempo wzrostu na pewno jest rozczarowujące dla giganta z Redmond. Jak pokazują poniższe tabele (za StrategyAnalytics), w ciągu roku udziały Windows Phone w rynku wzrosły, jednak dystans do iOS jest w dalszym ciągu spory, a WP i Androida dzieli prawdziwa przepaść.

strategy-analytics-phones-q3-2013-1-1383247035 strategy-analytics-phones-q3-2013-2-1383247002

Co Sony zyska na takim układzie? W sumie tyle samo, co na wprowadzeniu kolejnego smartfonu z Androidem. W dalszym ciągu w świadomości odbiorców funkcjonuje głównie Android. Smartfony Apple’a są za drogie, a Windows Phone właśnie jest zbyt mało popularny. Lumia 520 i 521 to 30% wszystkich sprzedanych urządzeń z tym systemem. Smartfon Sony z Windows Phone przyciągnąłby odbiorców na krótką metę – w końcu to nowość, pierwszy telefon tego producenta z WP8. Ale tu znowu wracamy do małej popularności systemu – chyba, że nowy smartfon Sony byłby hitem na miarę Lumii 520. Taka Xperia J z Windowsem… bardzo chętnie bym to zobaczył.

źródło: TheInformation.com, GSMarena.com, wł

0

One Reply to “Sony rozważa wprowadzenie smartfonów z Windows Phone”

Comments are closed for this post.